Yalova TOBB MTAL öğrencilerinden TRT’yi ziyaret

09.05.2024

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Alanı öğrencileri, TRT Ayazağa stüdyolarına gezi gerçekleştirdi.

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo Televizyon Alanı Öğretmeni Hayriye Özkan Ökcün koordinesinde, Radyo Televizyon Alan Şefi Oğulcan Turan ve Usta Öğretici Sezgin Altınel’in katılımıyla, öğrencilerin motivasyonunu arttırmak etkin öğrenme biçimlerini hayata geçirmek için 9. ve 10. sınıf radyo televizyon alanı öğrencileri TRT Ayazağa stüdyolarına teknik gezi gerçekleştirdi.

Teknik bilgileri deneyimleme fırsatı

İlk olarak yayın stüdyosunu gezen öğrenciler, kameramanlardan ve prodüktörlerden program yapımında ve canlı yayın esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bilgiler aldılar. Kameranın başına geçen öğrenciler, öğrendikleri teknik bilgileri deneyimleme fırsatı buldular. Daha sonra reji odasını gezen öğrenciler, birim sorumlularından reji odasının teknik özellikleri, işleyiş şekli ile ilgili bilgi aldılar. Reji odasını dikkatle inceleyen öğrenciler, kameraman ve yönetmenlerle soru cevap şeklinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Öğrencilere gezi boyunca TRT Baş Mühendisi Ömer Faruk Karaman ve Teknik Yönetmen Ali Rıza Dinç eşlik etti.

Mesleğin inceliklerini öğrendiler

Son olarak kurgu odasını gezen öğrenciler, kurgunun önemini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini çalışanlar tarafından öğrenerek, mesleğin incelikleri ve dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi edindiler.

TRT çalışanlarının yakın ilgi gösterdiği öğrenciler, TRT’yi yakından tanımaktan büyük mutluluk duyduklarını ve kendileri için faydalı bir ziyaret olduğunu söylediler.

Gezi sonrası yapılan değerlendirmelerde, öğrencilerin meslekleriyle ilgili daha net bir vizyon edindikleri ve motivasyonlarının arttığı gözlendi.