Basın İlan Kurumu'nda kazanan Ergün ve Gülebak oldu

27.01.2023

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na katılacak olan Anadolu gazete sahiplerinin temsilci seçimi Ankara’da gerçekleşti. Seçimde Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 2 adayı başarıyla ipi göğüsledi.

TGK'nın geçen dönemki temsilcileri Mehmet Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Eren'in yeniden aday olmadı. Bu nedenle TGK Başkanlar Kurulu toplantısında Erdoğan Erişen, Mehmet Ergün ve Tahir Gülebak oy birliği ile aday gösterildi. Seçime katılan bu adaylardan Mehmet Ergün ve Tahir Gülebak seçimi kazanarak Basın İlan Kurumu Anadolu gazete sahipleri temsilcisi oldu.

Anadolu basınına hayırlı olsun

Anadolu gazete sahiplerinin Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’na katılacak 3 temsilcisinin seçimi, Ankara’daki Hidayet Türkoğlu Spor Salonunda yapıldı. Ankara'da yapılan seçim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.  Divan Kurulu Başkanlığı’na Sezer Küçükkurt, Yazmanlıklara Sezai Köprülü ile Lütfü Karakaş seçildi. Divan Başkanı Sezer Küçükkurt, divana seçilmeleri nedeniyle teşekkür ederek, seçimlerin Anadolu Basınına hayırlı olmasını diledi.

Kazanan basınımız olacak

Açılışın ardından konuşma yapan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, adaylık sürecinin Türk basınına yakışır bir duyarlılık ve nezaketle geçtiğini belirterek, “Genel Kurulumuza hangi adayımız gelecek olursa olsun, kazanan basınımız ve Kurumumuz olacaktır. Dolayısıyla bu çok sesli demokrasi ortamına en çok hoşgörü ve sağduyu yakışacaktır. Tüm adaylarımıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliğine aday olan 6 gazete sahibi söz alarak konuşma yaptı. Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Toplam 6 adayın katıldığı seçimde Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu adayları Mehmet Ergün ve Tahir Gülebak rakiplerini geride bıraktı. Kazanan bir diğer aday ise Mehmet Ali Dim oldu.

Sektörümüzün sorunlarını biliyoruz

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği görevine seçilen Mehmet Ergün ve Tahir Gülebak, seçimin ardından yaptıkları açıklamada, “Seçime bizzat gelerek bizlere destek veren tüm gazete sahibi meslektaşlarımıza ve temsilcilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sektörümüzün sorunlarınızı çok iyi biliyoruz ve elimizden gelen çabayı özveriyle vermeye hazırız. Bu büyük organizasyonu özveri ile başarılı bir şekilde sonlandıran başta Basın İlan Kurumu’na teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Seçilen 3 gazete sahibi basın mensubu, BİK Genel Kurulu’nda 2023-2025 yılları arasında Anadolu gazetelerini temsilen görev yapacaklar.